Raidījuma vadītāji, jaunie muzikologi Dāvis Eņģelis un Vizma Zvaigzne atklāj, ka Latvijas Mūzikas akadēmijas otrais semestris sācies koši: nupat piedzīvots sitaminstrumentu mūzikas koncerts Waves, operstudija „Figaro" skatītājus iepriecinājusi ar jautro izrādi „Ansītis un Grietiņa", bet laikmetīgās mūzikas cienītāji turpina sajūsmināties par mūsdienu mūzikas dueta Ums 'n Jip (Šveice) aktivitātēm.

Visu nedēļu duets sniedz lekcijas, koncertus un piedalās radošajās darbnīcās Mūzikas akadēmijā, sadarbojoties ar gan sevi jau pierādījušiem, gan vēl radošā ceļa sākumā esošiem latviešu komponistiem. Dueta pēdējā uzstāšanās gaidāma šo piektdien, 7. februārī, plkst. 20:30 Ģertrūdes ielas teātrī. Ieeja – brīva.

Ums 'n Jip veido blokflautu virtuoze Ulrika Meijere-Špona (Ulrike Mayer-Spohn) un balss iespēju pavēlnieks Havjers Hāgens (Javier Hagen). Viņi atzīti par visaktīvāk koncertējošo laikmetīgās mūzikas atskaņotājsastāvu pasaulē, jo pērn vien snieguši 123 koncertus, to skaitā piedzīvoti 30 pirmatskaņojumi.

Latvijā mūziķi viesojas jau otro reizi. Havjers Hāgens sarunā ar „Jāzepu" atklāj, ka sadarbība ar Latviju sākusies Šveicē, iepazīstoties ar vokālās grupas „Putni" vadītāju Antru Dreģi. Sarunā nonākuši tiktāl, ka duets latviešu komponistiem pasūtījis darbus. Pirmie sadarbības augļi tikuši nogaršoti Latvijas Jaunās mūzikas dienās 2012. gadā.

7. februāra koncertā Ģertrūdes ielas teātrī programmā iekļauta mūzika, ko sacerējuši trīs krievu autori - Nikolajs Hrusts, Mihails Fuksmans un Antons Svetļičnijs, par kura darbu Havjers saka: „Man, šveicietim, tas šķiet ļoti krievisks. Gribētu to salīdzināt ar ierobežoto skatu, kas paveras no mana loga Šveicē, kur horizontu aizsedz kalnu grēda, ar Krievijas plašo panorāmu."

Koncertā skanēs arī ķīniešu komponistes Du Juņas (Havjers nosaka - „Viņa ir labā nozīmē traka!") un turku komponista Džana Ēzera mūzika, turklāt duets atskaņos arī fragmentus no savas kameroperas, kas tapusi, izmantojot kādas Šveices avīzes periodiku: tajā itin viss (arī skandāli un dramatiski notikumi!) aprakstīts ļoti lakoniski, jo avīze paredzēta izlasīšanai 20 minūtēs...

Vēl „Jāzeps" raidījumā tiekas ar gluži svaigās, taču ilgi lolotās apvienības Let's groove dalībniekiem Klāvu, Viesturu un projekta menedžeri Daci, kura ir šī projekta autore: „Pagājušajā pavasarī vienu rītu pamodos un sapratu: gribu dibināt jaunu projektu, kurā būtu vairāki pūtēji un vokāli, un kas spēlētu retro deju mūziku, jo šāda veida stilu ļoti mīlu klausīties arī ikdienā." Tā nu ar draugu mūziķu palīdzību projekts izlolots, un novembrī sākušies pirmie mēģinājumi.

Bet kas īsti ir teiksmām apvītā termina groove skaidrojums? Mūziķi teic – to iespējams interpretēt dažādi, bet tā pamatnozīme esot sinonīms vārdam "ritms". Taču labu groov izjūtu veidojot arī izjusta, dinamiska, precīza spēle. Karstākie pareizas latviešu valodas aizstāvji šajā gadījumā mīlot lietot arī latvisko variantu – šūpiņš...

Lai novērtētu, kā grupas sniegumā īsti izklausās dejojamā retro mūzika optimistiskā skanējumā ar dažādu stilu (džeza, blūza, fanka, disko un rokenrola) iezīmēm, jādodas uz koncertu Introducing DADcafe telpās Miera ielā 17 jau šo piektdien, 7. februārī, plkst. 21:00. Līdzi jāņem dejām piemēroti apavi! Ak, jā: šobrīd grupas repertuārā ir dažādas kaverversijas, bet gan jau nākotnē netrūks arī pašu sacerēti skaņdarbi.

Konkurss!

Balva: divi ielūgumi uz visā pasaulē atzītā laikmetīgās mūzikas interpreta un saksofona virtuoza Markusa Vaisa (Marcus Weiss) koncertu JVLMA Lielajā zālē sestdien, 15. februārī plkst. 16:00. Programmā – Stīva Reiha, Džona Keidža, Ģerģa Ligeti un Erika Vitekra mūzika.

Jautājums: Markuss Vaiss darbojas starptautiskā mūziķu apvienībā ar diviem dziedātājiem, viens no tiem – latvietis Raitis Grigalis. Kāds ir šī trio nosaukums?

Atbildes tiks gaidītas līdz pirmdienai, 10. februārim, raidījuma elektroniskajā pastā jazeps@latvijasradio.lv.