"Neatliekamās sarunas" viesi - Liepājas Simfoniskā orķestra galvenais diriģents Atvars Lakstīgala un Latvijas Nacionālās operas orķestra flautu grupas koncertmeistars Miks Vilsons.

Viņi stāsta par 30. augustā gaidāmo koncertu Liepājas koncertzālē "Pūt, vējiņi!", kas būs veltīts topošās koncertzāles "Lielais Dzintars" Spāru svētkiem. Īpaši šim notikumam par godu Kārlis Lācis radījis "Liepājas koncertu 42.195″ flautai, obojai un orķestrim. Otrs skaņdarbs, kas iekļauts Spāru svētku koncertā, būs Jura Karlsona simfoniskais darbs Koana. Koncertā piedalīsies solisti Miks Vilsons (flauta) un Pēteris Endzelis (oboja), Liepājas Simfoniskais orķestris, pie diriģenta pults – Atvars Lakstīgala.

"Spāru svētkus svinēsim no sirds: gan Liepājas klausītāji, gan jo īpaši orķestris - mēs visi gaidām šo zāli. Lai gan sākotnēji bijām plānojuši, ka uzstāsimies jauntapušajā Kamerzālē, kas praktiski ir gatava, secinājām, ka tās ietilpība šajā gadījumā ir par mazu, tāpēc koncertu pārcēlām uz koncertzāli "Pūt, vējiņi!"," stāsta Atvars Lakstīgala un neslēpj gandarījumu, ka pirms pāris dienām saņemta iepriecinoša ziņa: koncertzāles karkass un metāla konstrukcijas pabeigtas un sākušies stiklošanas darbi. Par godu šim notikumam uz koncertzāles jumta plīvo Liepājas karogs.

Pie Kārļa Lāča kompozīcijas tapšanas savu roku pielicis flautists Miks Vilsons. "Pērnvasar ar Liepājas Simfoniskā orķestra direktoru Uldi Lipski secinājām, ka iedibinātajā ciklā "Liepājas koncerti" visai maz pārstāvēti pūšaminstrumenti. Nonācām pie kopīgas idejas Kārlim Lācim pasūtīt koncertu diviem pūšaminstrumentiem. Kā zināms, Kārli liepājnieki īpaši iemīlējuši kopš viņa burvīgā mūzikla "Pūt, vējiņi!" Vienojāmies arī par maratona koncepciju, kas tiešā un pārnestā nozīmē sakrīt ar mūsu dzīvi, un tā nu ideja realizējusies," stāsta Miks, kura sabiedrotais Kārla Lāča jaundarba atskaņojumā būs obojists Pēteris Endzelis, Mika kolēģis LNO orķestrī jau daudzus gadus.

Kā zināms, 42.195 ir oficiālais maratona garums, un tā īpašības – mērķtiecība, nepārtraukta kustība, sacensība, attīstība un izaugsme – var pielīdzināt arī "Lielā Dzintara" šī brīža būvniecības gaitai.

“Skrienot cilvēks ik uz soļa piedzīvo tā saucamo lidojuma fāzi, kad abas kājas ir atrautas no zemes. Lidojums ir arī visbiežāk minētais sajūtu raksturojums pēc garo distanču mērošanas, to pielīdzina ļoti spēcīgai prieka un laimes emociju izpausmei,” izteicies pats Kārlis Lācis.

Vaicāts par Kārļa Lāča jaunā opusa mūzikas valodu, Miks Vilsons, pats būdams aktīvs maratonu dalībnieks, prāto: "Pats par sevi maratons nozīmē lielu enerģijas izlādi un arī ieguvi. Skrējiens ir ātrs ar visām iespējamām šaubām... Kārlis to ļoti labi parādījis - arī viņš pats ir aktīvs skrējējs un mīl orientēšanās sportu, tāpēc mūzikā tas viss tiek jauki atainots. Tēlaini runājot - beigās būs gan adrenalīns, gan endorfīns, kas izdala laimes hormonus..."

Savukārt Atvars Lakstīgala uzsver: "Man vienmēr paticis Kārļa Lāča domu gājiens, instrumentācijas paņēmieni. Lai gan daudzi viņu pazīst vieglās mūzikas žanra sakarībā, Kārlim ir ļoti pamatīga akadēmiskā izglītība: viņš ir lielisks pianists un arī brīnišķīgs komponists, instrumentāciju mācījies pie Jura Karlsona, tāpēc arī tieši Karlsona darbu esam iekļāvuši svētku programmā."